Ujeżdżenie to podstawa – zwrot na przodzie
Zwroty są nieodłącznym elementem treningu jeźdźca i konia. Opanowanie tego ćwiczenia sprawi, że będziesz całkowicie kontrolował zad i przód zwierzęcia. Ćwiczenie na zwrotach pomoże Ci uwrażliwić konia na pomoce jeździeckie (łydkę i wodze), a także uelastycznić zwierze w boku.
JAK POPRAWNIE WYKONAĆ ZWROT NA PRZODZIE?
Wyobraź sobie, że jesteś lekki niczym piórko, a linia Twojego ciała wznosi się ku górze (tak jakby ktoś Cię ciągnął za kask). Zwróć uwagę na dosiad – powinieneś siedzieć na środku siodła. Niech Twoja lewa łydka spokojnie spoczywa przy boku konia, a wodze będą na lekkim kontakcie.* Przeciwna łydka nie może być przyłożona do boku konia, ma „dawać wolne miejsce”.
*Czym jest lekki kontakt ?
Lekki kontakt uzyskasz, gdy trzymając wodze w ręku czujesz koniec wodzy, czyli wędzidło w pysku konia. Dłoń trzymająca wodzę jest czujna, lecz nie trzymająca.
Wróćmy do ćwiczenia. Chcemy aby koń ustąpił zadem w lewą stronę. Cofnij lekko prawą łydkę za popręg (nie ciśnij). Twoja łydka odpowiada za wysyłania konia w przód, ale i w bok, czyli ma działać przesuwająco i zginająco.
Najczęstszą reakcją konia jest ruszenie w przód. W tym momencie musisz zadziałać wstrzymująco – nacisnąć kośćmi kulszowymi w siodło, nacisnąć na strzemiona oraz zastosować półparadę (zadziałaj ruchem dłoni na kącik pyska wierzchowca). Kiedy uda Ci się skorygować działanie naprzód, ponów próbę i wykonaj ćwiczenie od początku. W przypadku gdy nie ma reakcji użyj bacika w miejscu przyłożenia łydki. Wystarczy lekkie pukniecie, nawet w czaprak lub oficerkę, tak aby wywołać reakcję. Kiedy koń ustąpi zadem od razu odpuść.
Zacznij od pojedynczego kroku. Ilość kroków zwiększ kiedy czujesz, że zwierze delikatnie odpowiada na pomoce. Używanie silniejszej łydki nie zmobilizuje konia do przyspieszenia nauki ćwiczenia. Zwróć uwagę na postawę konia; jego przednie nogi mają stać, a tylko zad ma odchodzić w bok.
Bądź cierpliwy w ćwiczeniach, a osiągniesz efekt w postaci rozluźnionego i elastycznego konia, który nie broni się od działania łydki. Będziesz zaskoczony jak chętnie Twój koń będzie odpowiadał na delikatne i prawidłowo użyte pomoce. Powodzenia