Szkolenie młodego konia
Uważam, że współczesne jeździectwo jest nastawione na pasmo niekończących się sukcesów oraz na szybki efekt. Dlatego warto sobie zadać pytanie czy konie za tym nadążają?
Jeźdźcy pracujący z młodymi końmi obserwują ich potencjał. Jeżeli wierzchowiec potrafi dobrze i wysoko skakać, jego ruch jest bardzo ładny, a do tego zwierzę jest jezdne (chętne do współpracy), to bardzo często podejmuje się decyzję o szybkim podnoszeniu poprzeczki w treningu. Powstaje chęć wykorzystania możliwości konia, zdobywania medali, przez co treningi stają się bardzo intensywne. W efekcie koń w ciągu roku zaczyna skakać coraz wyższe konkursy. Niestety, nagle przychodzi moment, w którym wierzchowiec zacznie odmawiać skoku, zaczyna wozić jeźdźca i staje się oporny.
Jak myślisz, dlaczego dobrze rokujący młody koń, nagle zaczyna być krnąbrny?
Odpowiedź jest prosta; zbyt forsujący trening, który jest swoim poziomem nieadekwatny do rozwoju psychicznego i fizycznego konia, zniechęca zwierzę. Analogiczna sytuacja dotyczy ludzi, bo przecież nawet zdolnego i utalentowanego trzylatka nie wysyła się na studia. Zgodnie z klasyczną szkołą jazdy trening konia powinien być nastawiony na pielęgnowanie rozwoju fizycznego i psychicznego konia, a także dzielić na etapy.
W pierwszym roku treningu powinieneś skupić się na pracy na wprost i do przodu zgodnie z piramidą ujeżdżeniowa (zachęcam do zapoznania się z moimi tekstami na blogu o PIRAMIDZIE UJEŻDŻENIA, w których dokładnie opisuję etapy szkolenia koni). Poza pracą na wprost i do przodu, postaw na zabawę. Dzięki ćwiczeniom, które są rytmiczne i nie wymagają od wierzchowca wygięć oraz nie obciążają stawów, rozwiniesz muskulaturę zwierzęcia. Pamiętaj, że płytki wzrostowe w stawie skokowym oraz w łopatce zamieniają się w kość dopiero po ukończeniu 4 roku życia, a najważniejsze – koń posiada 32 kręgi w kręgosłupie, które kostnieją do 6 roku życia. Ta wiedza pozwoli Ci zrozumieć, z czego wynikają u wielu koni problemy ze sztywnym grzbietem.
Młodego czterolatka należy jeździć dosiadem odciążającym w równowadze (nie przysiadaj zbyt ciężko). Nie próbuj łapać konia za pysk i siłowo ściągać głowy w dół, bo w ten sposób generujesz wiele napięć, które prowadzą do napinania mięśni szyi i grzbietu. W treningu młodego konia zachowaj rozsądek, wyobraź sobie jak elementy, które wprowadzasz w trening oddziałują na konia. Brak możliwości wyciągnięcia głowy i szyi do przodu może doprowadzać do wielu frustracji. Zmieniaj często długość wodzy i dawaj dłuższe przerwy na długiej wodzy, by koń mógł odpocząć (co jest szczególnie ważne u młodego rumaka).
Autor: Marta Adamkiewicz