Stajnia dla koni

Właściciele koni na pierwszym miejscu powinni stawiać dobro zwierząt. Dlatego warto zastanowić się jakie warunki bytowe należy im zapewnić, aby ich życie codzienne było zgodne z końską naturą.

Jaka stajnia dla konia będzie najlepsza?

Wbrew pozorom odpowiedź na to pytanie nie jest prosta. Po pierwsze trzeba pamiętać o podstawowych potrzebach konia, czyli możliwości przemieszczania się wraz ze stadem, a także stałego dostępu do wody, paszy, świeżego powietrza. Ważne jest zapewnienie zwierzęciu schronienia przed zmiennymi warunkami atmosferycznymi (wiatrem, deszczem, słońcem, śniegiem czy gradem).

Łąki trawiaste – „stajnie” dla koni najbliżej natury

Łąki trawiaste, na których konie mają możliwość paść się całodobowo i mają schronienie, są rozwiązaniem najbardziej zbliżonym do natury. W takiej stajni konie nie są zamykane w boksach, nie są też wiązane i to one dokonują wyboru czy chcą stać na dworze, czy jednak wolą skorzystać ze schronienia.

Stajnia angielska

Innym, ciekawym rozwiązaniem jest stajnia typu angielskiego. Konstrukcja takiej stajni zawiera boksy, które otwierają się bezpośrednio na zewnątrz, a konie mają możliwość wystawienia głowy na dwór i obserwowania otoczenia. Co najważniejsze, stajni angielska zapewnia wierzchowcom stały dostęp do stałego powietrza. Takie rozwiązanie doskonale sprawdza się u koni z problemami oddechowymi (alergia, RAO), jednak świetnie będą się w niej czuły również konie bez żadnych schorzeń.

Stania zamknięta

Zamknięta stajnia dla koni jest alternatywą dobrze sprawdzającą się dla hodowców, zawodników oraz właścicieli koni sportowych, rekreacyjnych i zaprzęgowych. Ten system pozwala na większą kontrolę zwierząt, a także na zapewnienie koniom bezpieczeństwa. Zamknięty boks uniemożliwia koniom na obawy agresji między sobą i pozwala ograniczyć wzajemne kopanie się czy gryzienie zwierząt. Stajnia zamknięta pozwala też na stałe osłonięcie rumaków przed zmiennymi warunkami pogodowymi, a także na pełną kontrolę sposobu żywienia koni i pór karmienia, co jest niezwykle ważne w przypadku koni rekreacyjnych i sportowych. Boksy zamknięte dedykowane są również koniom kontuzjowanym czy w trakcie rekonwalescencji i leczenia.

Stanowiskowe stajnie dla koni

Ten rodzaj stajni był popularny dawniej, szczególnie w stajniach dla koni pracujących. Rozwiązanie polegało na trzymaniu koni w stanowiskach i uwiązywaniu ich do dolnej części żłobu. Sam system był prosty, jednak gwarantował oporządzanie konia pod pełną kontrolą. Umożliwiał łatwy dostęp do wierzchowca, a także przygotowanie go do pracy pod siodłem lub w zaprzęgu. Niestety tego typu stajnie nie zapewniały koniom godnych warunków bytowania, dlatego obecnie to rozwiązanie jest niszowe.

Stajnie w stadninie koni ISKRA

W naszej stadninie konie mają możliwość korzystania ze stajni zamkniętej, która ma dostęp do osobnych pomieszczeń socjalnych i siodlarni. Warto jednak zaznaczyć, że iskrowe rumaki są całorocznie pastwiskowane i mają dostęp do rozległych, zróżnicowanych terenów. W sezonie letnim część koni na stałe pozostaje na łąkach. Taki system pozwala nam kontrolować żywienie, zapewniać bezpieczeństwo rumakom, a także zapewnić im możliwie najlepsze warunki bytowe.

Osoby zainteresowane trzymaniem swoich koni w Stajni Iskra serdecznie zapraszam do zapoznania się z ofertą HOTELU DLA KONI.

Copyright © 2022 Stajnia ISKRA
Design: Proformat
crossmenuarrow-right linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram