Półsiad – dlaczego jest ważny i jak go poprawnie wykonać?

Półsiad jest dosiadem odciążającym i umiejętność pracy w nim przynosi wiele korzyści dla konia. Jest dosiadem wskazanym podczas jazdy w parkurze oraz w crossie podczas próby terenowej. Półsiad jest niezastąpiony w pracy z młodymi końmi.

Dzięki półsiadowi jeździec ma możliwość odciążenia pleców konia, uwalniając plecy wierzchowca, dzięki czemu koń może się rozgrzać. Półsiad nie obciąża konia w trakcie skoku, czy mocniejszego galopu, ponieważ jeździec w półsiadzie nie zaburza równowagi konia, a ten ma możliwość oddania komfortowego skoku.

Czym jest prawidłowy półsad?

Prawidłowy półsiad to siad, w którym kolano jest ugięte, noga znajduje się pod jeźdźcem, pięta poniżej palców i łydka nieruchoma. Pośladki jeźdźca muszą być podwinięte, aby wyeliminować efekt kaczego kuperka. Mięśnie brzucha jeźdźca stale pracują, a staw skokowy ma działać jak amortyzator w samochodzie. Należy zwrócić uwagę na dłoń, która powinna znajdować się w miejscu, w którym kończy się kłąb, a rozpoczyna szyja oraz na pośladki, które mają być blisko siodła (wyobraź sobie, że bryczesy przyklejone są do siodła, a Twoje pośladki unoszą się na tyle, na ile pozwalają przyklejone do siodła bryczesy).

Warto pamiętać, że półsiad to balansowanie ciałem zgodnie z ruchem konia – miednica i biodra jeźdźca muszą podążać zgodnie z pracą mięśni konia (od tyłu do przodu), ponad to ramiona muszą być stabilne, by nie kołysały się.

Częstym błędem popełnianym w półsiadzie jest anglezowanie w galopie lub wychylanie się nad przedni łęk.

Półsiad, tak jak każdy inny dosiad, musi być regularnie ćwiczony, dzięki czemu jeździec dojdzie do wprawy. W doskonaleniu półsiadu pomogą długie, spokojne galopy pod okiem instruktora, który na bieżąco będzie korygował błędy.

Copyright © 2022 Stajnia ISKRA
Mapa
Design: Proformat
crossmenuarrow-right linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram