Piramida ujeżdżeniowa - Impuls
Niejednokrotnie obserwowałam konie, które chciałyby aktywniej pójść do przodu; ich całe ciało, aż krzyczało by móc się rozciągnąć. W takich chwilach zastanawia mnie jedno – co mają właściwie na celu Ci wszyscy jeźdźcy/zawodnicy trzymający swoje biedne konie za pyski, nie pozwalając nawet na centymetr wysunąć nosa do przodu? Dlaczego bezmyślnie usiłują „ukręcić koniowi głowę”? Dlaczego głównym celem, który chcesz osiągnąć jest koń z głową w dole?
Fakty mówią same za siebie; ciągnięcie konia za pysk i siłowe trzymanie go, aby nie wyciągnął nosa, nie ma nic wspólnego z podstawieniem zadu! Jeśli Twój koń sam nie chce nieść tak głowy, a innemu jeźdźcowi wychodzi to bez użycia ręki, powinieneś się zastanowić co robisz niepoprawnie.
W siłowej jeździe nie masz szans na IMPULS. Koń będzie uciekał i szukał miliona rozwiązań, by uniknąć chronicznego bólu. Zaczyna machać głową, szarpać, wywalać język, brykać, albo wyciągać jeźdźca z siodła lub wozić go po placu. W takich przypadkach jeździec najczęściej szuka winy w zwierzęciu, często twierdząc, że koń jest krnąbrny, trudny lub niebezpieczny.
Prawidłowy impuls możemy uzyskać tylko poprzez swobodną pracę w terenie. Aby nie zaburzyć i nie zniszczyć naturalnej chęci jazdy konia do przodu musisz pamiętać o jeździe w terenie tak, aby podążać zgodnie z rytmem konia. Takie wyjazdy w teren są również niezwykle istotne przy treningu młodych koni; należy wtedy zwrócić uwagę na delikatny kontakt i utrzymanie konia przed łydką.
Co powinieneś czuć przy prawidłowo zachowanym impulsie? Gdy zachowany jest impuls będziesz czuł, że koń faluje pod Tobą. Jego kroki będą rytmiczne i swobodne. Ruch będzie charakteryzował się regularnym taktem, sylwetka zwierzęcia będzie długa, a nos lekko wysunięty do przodu. Będziesz miał wrażenie, jakby koń w pracę nie wkładał żadnego wysiłku, i co najważniejsze powinieneś czuć, że wierzchowiec chce iść trochę bardziej aktywnie niż od niego oczekujesz. Takie odczucia uzyskasz w momencie, gdy zachowana jest równowaga między prawidłowym taktem, rozluźnieniem i delikatnym kontaktem umożliwiającym swobodne poruszanie się szyi i głowy.
Takie efekty uzyskasz dzięki solidnej pracy nad własnym dosiadem i sprawnością fizyczną. Pamiętaj koń jest Twoim lustrzanym odbiciem. Jeśli Ty się usztywniasz i blokujesz osiągniesz sztywnego, zblokowanego konia.
"Dla maksymalnego rozwinięcia impulsu konieczna jest odpowiednia gotowość i zdolność do zebrania. Rozwinięciu impulsu towarzyszy więc rozwój siły pchania, przepuszczalności oraz gotowość do zebrania".
W poszukiwaniu równowagi" Gerd Heuschmann
Autor: Marta Adamkiewicz