Jak pokonać lęk po upadku?

W ostatnim czasie otrzymałam wiele pytań dotyczących przełamania strachu; „Co zrobić bym przełamała strach po upadku?”; „Jak przełamać lęk po długoletniej przerwie w jeździectwie i znowu wsiąść na konia?” Są to niezwykle trudne pytanie, ale mam parę rad, które pozwolą Ci przekonać się ponownie do koni.

Zacznijmy od tego, że każdy z nas jest inny, mamy różne charaktery, inaczej reagujemy. To samo dotyczy koni, dlatego aby zacząć z nimi obcować należy poznać psychikę tych zwierząt, od usposobienia po zależności, które maja wpływ na ich zachowania.

Kieruj się żelazną zasadą – jeśli wsiadasz na konia to rób to z „wolną głową”. Na czas treningu pozbądź się wszystkich absorbujących Cię spraw i problemów. W ten sposób konie będziesz kojarzył  z oczyszczeniem.

Jak to zrobić? Gdy przekraczasz próg stajni myśl tylko o tym co zaraz masz zrobić; zakładam kask, podchodzę do konia, wyprowadzam go z boksu, wsiadam.

Musisz mieć świadomość, że koń to zwierze płochliwe i wrażliwe, dlatego łatwo wychwyci Twoje obawy, rozproszenie czy brak kondycji fizycznej. Bardzo ważne jest abyś każdego dnia pracował nad formą. Na lekcji skup się maksymalnie na poprawie dosiadu, a także innych wskazówkach przekazywanych przez instruktora. Tu też nieoceniona jest rola instruktora, który powinien prowadzić trening tak, aby był dostosowany do Twoich umiejętności.

PRZYKŁADOWE PROBLEMY I SPOSOBY JAK SIĘ Z NIMI UPORAĆ

Problem – strach po upadku na okserze

Proponując poniższe ćwiczenia zakładam, że jeździsz już dobrze w pełnym siadzie i w półsiadzie, nie masz problemu z równowagą, a upadek który się wydarzył był składnia wielu zdarzeń (np. zawody – stres, emocje, banery; koń się spłoszył i zatrzymał przed okserem, a ty wylądowałeś w środku, lub podobna sytuacja na treningu, koń wybił się z piątej nogi, Ty nie nadążyłeś i upadłeś dotkliwie na ziemię).

ĆWICZENIE 1
Przygotuj krzyżaka (wysokość środka przeszkody ok 60 cm), następnie ustaw się z koniem ok. 20 metrów przed krzyżakiem na wprost, wejdź w półsiad i rusz stępem, po chwili kłusem i galopem. Galop powinien być spokojny, a najważniejsze jest to, że koń musi być przed łydką. Wykonaj skok i po ok. po 4-5 foule zatrzymaj się do stój.

Zadanie powtórz kilkukrotnie, aż galop będzie płynny, a koń chętnie i pewnie będzie przeskakiwał przeszkodę.
Następnie ustaw doublebar z krzyżaków (szerokość przyjazna – max 80 cm) i wykonaj to samo ćwiczenie, zachowując równowagę w półsiadzie i pilnując, by koń był przed łydką. Staraj się nie patrzeć w przeszkodę i nie myślę o niej, twoim celem musi stać się zatrzymanie konia po przeszkodzie.
Jeśli Twoje skoki staną się płynne i poczujesz się pewni na niskiej wysokości, możesz postawić doublebar na wysokość ok. 70 cm i powtórzyć ćwiczenie. Zadanie możesz rozłożyć na etapy; zostać przy krzyżakach na pierwszym, a nawet drugim i trzecim treningu. Nie zwracaj uwagi na poświęcony czas, tylko na rezultat – masz czuć, że prowadzisz wierzchowca i wpływasz na skok.
Te ćwiczenie ma wiele aspektów – pokazuje jeźdźcowi nad czym musi pracować; czy koń odpowiada prawidłowo na dosiad, łydkę i pomoce wstrzymujące.

ĆWICZENIE 2
Ustaw przy płocie niski krzyżak i okser, a następnie w spokojnym galopie pokonaj przeszkody. Skup się na prowadzeniu konia przed łydką i na prawidłowym półsiadzie. Ćwiczenie wykonuj do momentu aż poczujesz się swobodnie i pewnie, po czym je przerwij.

Problem –  strach po upadku w galopie

Jeśli w trakcie treningu zdarzył Ci się upadek w galopie i wystraszyłeś się na tyle, że od tamtej pory jak myślisz o zagalopowaniu paraliżuje Cię strach, to w pierwszej kolejności przeanalizuj dlaczego tak się stało.

Przeanalizuj sytuację, odpowiadając sobie na pytania:

– Czy koń przeszedł do kłusa i ty straciłeś równowagę i spadłeś?
– Czy koń aktywniej ruszył do przodu i bryknął, w czego konsekwencji spadłeś?
– Czy koń przy zagalopowaniu raptownie zatrzymał się i spadłeś/aś?
– Czy koń poniósł Cie i spadłeś w pełnym galopie?

Jeżeli odpowiedziałeś twierdząco na któryś z wymienionych przypadków, to niestety musisz cofnąć się do podstaw. Wprowadź: ćwiczenia na równowagę, treningi lonżowe i popracowanie nad dosiadem, naukę działania dosiadem wstrzymująco. Powrót do takich zadań nie umniejszy Ci, a sprawi, że poczujesz się pewniej dosiadowo.

Jeśli już przejdziesz ten etap możesz pomyśleć o zagalopowaniach. Na początek proponuję Ci pierwsze zagalopowanie za koniem czołowym z półsiadu i na przyjaznych zakrętach. Abyś pewniej się poczuł musisz galopować przez dłuższą chwilę; nie przerywaj po kole tylko kontynuuj galop do momentu, gdy poczujesz się luźniej i pewniej. Wtedy też możesz przejść do stępa.

W pokonywaniu lęków po upadkach niezwykle ważny jest dobór właściwego konia, który miękko nosi. Warto pamiętać również o predyspozycjach indywidualnych jeźdźca, który powinien być odważny i otwarty na nowe rzeczy. Te cechy pomagają w nauce jazdy konnej na każdym szczeblu jeździectwa.
Instruktor pracując ze swoim podopiecznym musi zwracać szczególną uwagę na jego przygotowanie mentalne. Należy uświadamiać uczniowi jak ważna jest świadomość własnego ciała oraz znajomość zachowań koni i zależności, które powstają na płaszczyźnie jeździec-koń.

Autor: Marta Adamkiewicz

Copyright © 2022 Stajnia ISKRA
Design: Proformat
crossmenuarrow-right linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram