Hipoterapia jest niezwykłą metodą rehabilitacji ruchowej, ponieważ bierze w niej udział koń do hipoterapii, który z uwagi na pełnioną rolę musi być zrównoważony i spokojny. Bazuje ona na neurofizjologii, w której zwierzę poruszając się przenosi impulsy ruchowe, a tym samym staje się łącznikiem terapeutycznym.
Hipoterapii towarzyszy wiele bodźców zewnętrznych, które pobudzają wszystkie zmysły; miękkość sierści, parskanie, stukot kopyt, zapach… Kontakt z koniem ma również wpływ na sferę psychiczną; uczy empatii i opiekuńczości, ale i stanowczości.
W Stajni Iskra zajęcia z hipoterapii prowadzone są przez profesjonalnych hipnoterapeutów w asyście bezpiecznych, rekreacyjnych koni, które są w pełni przygotowane to terapii ruchowej. Dysponujemy pełną infrastrukturą jeździecką, a zajęcia prowadzimy przez 7 dni w tygodniu; zarówno dla grup zorganizowanych, jak i osób indywidualnych.
Wskazania do hipoterapii
Do Stajni Iskra zapraszamy na zajęcia hipoterapii zarówno dzieci (od 4 roku życia), jak i dorosłych. Ten rodzaj terapii zalecany jest przy:
– mózgowym porażeniu dziecięcym
– po urazie czaszkowo-rdzeniowym
– przepuklinie oponowo-rdzeniowej
– chorobach nerwowo-mięśniowych
– chorobach pochodzenia genetycznego (tj. Zespół Down’a)
– minimalnym uszkodzeniu mózgu
– stwardnieniu rozsianym
– po udarze
– po urazie czaszkowo-mózgowym
Terapia z końmi jest doskonałym uzupełnieniem leczenia u pacjentów z nadpobudliwością oraz z problemami na tle emocjonalno-rozwojowym.
Formy hipoterapii
W naszej ofercie znajduję się zarówno hipoterapia dla dzieci, jak i dorosłych. Proponujemy szereg zabiegów terapeutycznych, wśród których znajdują się:
TERAPEUTYCZNA JAZDA KONNA (hipoterapia ćwiczenia)
Pacjent podczas zajęć poddawany jest ruchom konia, z wprowadzaniem zmian pozycji: w siadzie przodem, tyłem i w leżeniu. Podczas jazdy nie są wykonywane ćwiczenia.
REHABILITACJA KONNA
Podczas zajęć wprowadzona jest terapeutyczna jazda konna, jednak dodatkowo fizjoterapeuta wprowadza ćwiczenia, zgodne z potrzebami pacjenta.
TERAPIA POPRZEZ KONTAKT
Istotą tej terapii jest zbudowanie kontaktu emocjonalnego pacjenta z koniem. W tym rodzaju hipoterapii nie ma konieczności wsiadania na konia. Terapię poprzez kontakt wykorzystuje się u pacjentów za znacznym lub głębokim upośledzeniem umysłowym, z cechami autystycznymi i zaburzeniami psychicznymi.
JAZDA KONNA REKREACYJNA i SPORTOWA DLA OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH
Ten rodzaj aktywności nie jest typową formą hipoterapii, jednak jest ściśle związana z hipoterapią i ma aspekt terapeutyczny.
Co daje hipoterapia?
Pacjent poprzez zajęcia z hipoterapii poprawia swój stan psychiczny, a także doskonali równowagę i kondycję. Ponad to normalizują się u niego napięcia mięśniowe, a w mózgu koduje się prawidłowy wzorzec chodu, co jest niezbędnym czynnikiem przy nauce prawidłowego chodu. Kontakt z miękką i gładką skórą konia stymuluje i normalizuje czucie powierzchniowe.
Regularne zajęcia wpływają na wzrost koncentracji i samokontroli. Możliwość obcowania z dużym zwierzęciem wpływa na wzrost odwagi i własnej wartości. Pacjent rozwija swoją inicjatywę i lepiej rozumie własne potrzeby i możliwości.
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zgoda