Bo bez kopyt nie ma konia

Każdy koniarz zna powiedzenie, że “bez kopyt nie ma konia”, dlatego kopyta powinny stać się nr 1 na liście codziennej pielęgnacji.

Kopyta są podstawą zwierzęcia, musimy o nie dbać w prawidłowy sposób i zwracać szczególną uwagę na nie przed jak i po treningu. Zawsze przed siodłaniem powinno się wyprowadzić konia z boksu i wyczyścić dokładnie kopyta i sprawdzić ich stan. Tak samo po treningu musimy sprawdzić czy nic nie utkwiło w kopycie, czy nie pękła ściana kopyta, czy cokolwiek się z nimi nie wydarzyło.

Kowal kuje konia w Stajni Iskra

Złote zasady dbania o kopyta

1. Regularnie czyść kopyta.
Przyda Ci się kopystka zaopatrzona w twardą szczotkę, którą z łatwością wyczyścisz kopyto.
2. Poznaj kopyta swego konia.
Podczas codziennej pielęgnacji zapoznaj się z kopytami swojego konia. Zapamiętaj charakterystyczne cechy, to łatwiej pozwoli Ci zauważyć wszelkie zmiany.
3. Zwracaj uwagę na wszelkie zmiany
Dokładnie przeglądnij czy w kopycie nie ma ciał obcych, czy pęknięć. Twoją uwagę powinien zwrócić nieprzyjemny zapach lub podwyższona temperatura lub puls.
4. Ustal kalendarz regularnych wizyt kowala
Przyjmuje się, że wizyta kowalska powinna odbywać się średnio co 6-8 tygodni, a więc co 1,5-2 miesiące. Jednak częstotliwość wizyt ustala się indywidualnie. Dobry kowal skoryguje wszelkie problemy z kopytami Twojego zwierzęcia.
5. Sprawdzaj stan podków
Jeśli Twój koń jest podkuty musisz reglanie sprawdzać stan podkucia. Jeśli zauważysz, że podkowa jest poluzowana lub wystają ostre końce podkowiaków wezwij kowala.
6. Zadbaj o żywienie
Kopyta są odzwierciedleniem ogólnego stanu zdrowia zwierzęcia. Ważne jednak, by uzyskać możliwie jak najlepszy stan kopyt konia. Warto poprawić kondycje konia zbilansowaną dietą, którą skonsultujesz ze swoim lekarzem weterynarii. U niektórych koni spektakularne efekty daje zastosowanie biotyny – sprawdź jak działa na Twojego konia. Trenuj konsekwentnie – regularna praca w stepie i kłusie polepsza krążenie kopyt.
7. W okresie letnim unikaj ciągłego moczenia i suszenia kopyt
Końskie kopyta zachowują się jak paznokcie: pęcznieją po długotrwałym kontakcie z wodą i miękną. Taka zmiękczona tkanka jest dużo bardziej podatna na uszkodzenia, kiedy musi zmierzyć się z twardym i mokrym podłożem.
8. Unikaj błota
Godziny spędzone w błocie np. na pastwisku przyczyniają się do rozwoju zakażeń bakteryjnych. W konsekwencji może nastąpić gnicie kopyt lub powstanie chorób skórnych takich jak gruda.
9. Chroń kopyta podczas transportu.
W transporcie łatwo o kontuzję, w tym uszkodzenia kopyt. Najprostszym rozwiązaniem będzie zaopatrzenie się w profesjonalne ochraniacze transportowe.

Najczęściej spotykanymi problemami z końskimi kopytami są:

Gnicie strzałki
Zgniła strzałka powstaje wtedy gdy koń stoi na brudnej wilgotnej ściółce i nie ma odpowiednio często werkowanych kopyt. Nie bez powodu nazywa się to chorobą zaniedbania. By zapobiec gniciu koń musi stać w czystej suchej stajni, oraz powinien mieć codziennie czyszczone kopyta.
Objawy:
Przyczyną gnicia strzałki są bakterie, które rozwijają się w strzałce i rozwijają procesy gnilne. W rowku strzałki znajduje się szaro-czarna maź, o specyficznym zapachu. Przy zaawansowanym gniciu strzałki powstaje bardzo głęboki rowek.
Leczenie:
Do wyleczenia zgniłej strzałki używa się sinego kamienia, który umieszcza się w oczyszczonym i zdezynfekowanym kopycie, wciska watę lub jakikolwiek opatrunek, który będzie chronił przed wchodzeniem brudu w zgniłą szczelinę w kopycie.
Nagwożdżenie
Jest to przebicie podeszwy kopyta (np. gwoździem, ostrym narzędziem itp.). Najczęściej zdarza się to przy kuciu konia.
Objawy:
Objawem jest najczęściej kulawizna, a niekiedy krwawienie. Koń który jest nagwożdżony najczęściej unika obciążania tego kopyta.
Podbicie
Występuje u koni, które nie są najczęściej podkuwane. Zdarza się to w momentach gdzie koń kroczy po nierównym terenie, twarde podłoże, nastąpienie na kamień itp.
Objawy:
Bardzo duża wrażliwością na podeszwę kopyta. Koń odciąża bolące kopyta i kuleje.
Zatraty
To tak zwane urazy mechaniczne, które powodują otwarte rany koronki lub piętek kopytowych. Często zdarza się to u koni, które przekraczają krok zadem i zahaczają tylnymi nogami o przednie piętki kopytowe. Na tylnych nogach najczęściej występuje to przez hacele, które wadzą o drugie kopyto. By temu zapobiec stosujmy kalosze i pamiętajmy zawsze wykręca się hacele po treningu / zawodach!!
Copyright © 2022 Stajnia ISKRA
Mapa
Design: Proformat
crossmenuarrow-right linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram