Instynkt stadny

Konie są zwierzętami stadnymi, zarówno dzikie jak i udomowione. Stado jest bardzo ważne dla koni, kontakt z innym zwierzęciem. Gwarantuje ono przetrwanie, bezpieczeństwo oraz przetrwanie gatunku. Instynkt stadny to bardzo silna więź z innymi osobnikami, można to porównać do rodziny. Ludzie potrzebują siebie nawzajem i nie wyobrażają sobie by nie przebywać w ich otoczeniu. Konie nie przetrwałyby na wolności w pojedynkę, między matką a źrebakiem jest bardzo silna więź jak, tak samo z innymi osobnikami stada.

blog instruktora - instynkt stadny, stado koni na tle zachodzącego słońca

Strach przed samotnością przeszywa każdego konia a można to zaobserwować w bardzo łatwy sposób. Oddzielając młodego konia od stada, rży, walczy by wrócić do nich. Tak samo jest jak jedzie się w teren i oddalamy się od koni. Zwierzę walczy za wszelką cenę chce dołączyć do towarzysza.

Narowy takie jak tkanie, łykanie, otępienie, gryzienie, agresja wobec ludzi biorą się właśnie z osamotnienia, które ma zasadniczy wpływ na samopoczucie i zdrowie psychiczne konia. Koń zamknięty w boksie całe dnie, odizolowany od innych, narażony jest na frustrację. Jego stan psychiczny jest poważnie nadwerężony i takie zwierzę nie będzie nigdy szczęśliwe.

Koń jest zwierzęciem wędrownym, ruchliwym, musi spędzać jak najwięcej czasu na pastwisku, wśród koni, by jego stan psychiczny nie prowadził do narowów i złego samopoczucia. Koń będzie szczęśliwy tylko wtedy gdy będzie miał zapewniony odpowiedni ruch, całodniowy a nawet całodobowy dostęp do pastwiska, świeżego powietrza i innych koni.

Komentarze użytkowników (0)
POBYTY DLA JEŹDŹCA I KONIA WARTO POZNAĆ

Stajnia ISKRA ul. Łąkowa 19, 82-400 Sztumskie Pole
tel.: 512 666 120 / e-mail: kontakt@stajniaiskra.pl

Newsletter

Aby otrzymywać aktualne informacje i promocje dotyczące oferty Stajni ISKRA – zapisz się
 
Stajnia ISKRA