Popołudnie rowerem
Dla tych co rozpiera energia istnieje możliwość wypożyczenia dwóch kółek i zwiedzenia powiślańskiej krainy.
Przygotowaliśmy kilka gotowych szlaków do wyboru - mapki w dłoń i w drogę!
Sztumskie Pole - Sztum - Sztumskie Pole - 8 km (na plażę Bulwarem Zamkowym)
Ze stadniny kierujemy sie na drogę główną (603), jedziemy w lewo w stronę Sztumu. Zaraz za przejazdem kolejowym w prawo wydeptaną ścieżką docieramy skrótem do jeziora Sztumskiego. Znajdujemy się aktualnie na Bulwarze Zamkowym, kierujemy się prosto żwirową ścieżką.
Docieramy do pięknego miejsca widokowego, gdzie plac zabaw, ławeczki i siłownia na świeżym powietrzu. Kontynuując drogę przed siebie po prawej stronie zauważymy nazywany potocznie dworek Żeromskiego (tu w 1920 r. miał przebywać Stefan Żeromski z Janem Kasprowiczem.).
Okrążamy jezioro polną drogą aż do wjazdu ponownie na bulwar i dalej nim prosto. Na szlaku zamek krzyżacki i kościół zabytkowy. Następnie odnowione mury obronne miasta i pomnik konika sztumskiego - niech Was nazwa nie myli, taka rasa istnieje!
Trzymając się bulwaru docieramy do plaży miejskiej z kąpieliskiem strzeżonym. Tam czas na kąpiel wodną i słoneczną, i dalej w drogę. Deptakiem docieramy do pomostu drewanianego i jesteśmy w miejscu gdzie zaczęliśmy podróż po Bulwarze Zamkowym.
Sztumskie Pole - Biała Góra - Sztumskie Pole - 14 km (rekreacyjnie)
Ze stadniny kierujemy sie na drogę główną (603), jedziemy w prawo w stronę Białej Góry. Przyjemna, rekreacyjna wyprawa nad Nogat podczas której: po lewej las, po prawej las oraz punkty postojowe na mały posiłek.
Biała Góra
- miejscowość, w której w XIII w. miał siedzibę biskup Chrystian, prowadzący chrystianizacje plemion pruskich. Była znana pod nazwą "Zantyr". Osada ta jeszcze nie została odkryta przez archeologów. W XIII w. została zdobyta przez Krzyżaków. We wsi był styk trzech granic: Polski, Wolnego Miasta Gdańska i Prus. Tu Wisła rozdzielała się na Leniwkę i Nogat, a do Nogatu wpada Liwa. Tędy przeprawiał się król Stanisław Leszczyński, uciekając do Francji. Pierwsza wzmianka o wsi pochodzi z 1553r.
Atrakcje:
- neogotycki jaz na Liwie z 1852r. i przebudowany z 1879r.
- śluza na Nogacie z 1915r.
- rezerwat przyrody "Biała Góra" o pow. 3,5ha utworzony w 1968r. Ochroną objęto roślinność stepową.
- punkt widokowy - miejsce manifestacji ludności niemieckiej po niekorzystnym traktacie Wersalskim z 1918 r.
Sztumskie Pole - Biała Góra - Benowo - Sztumska Wieś - Sztum - Sztumskie Pole - 26 km (dla wymagających)
Tym razem po dotarciu do Białej Góry nie wracamy, a udajemy się wzdłuż Nogatu drogą nr 606 w stronę Benowa.
Benowo
- wieś założona przez Zakon Krzyżacki, pierwsza wzmianka pochodzi z 1376r. Był tu wójt posiadający młyn oraz pobierający cło. Warto zobaczyć: leśniczówka założona w 1951r., pomnikowe dęby w okolicy leśniczówki i punkt widokowy; "Szańce Szwedzkie" z 1626-29; neogotycki kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa
Sztumska Wieś
- pierwsza wzmianka o wsi pochodzi 1635 r., kiedy podpisano tu rozejm polsko-szwedzki. Upamiętnia to głaz narzutowy - pomnik przyrody. We wsi kościół Podwyższenia Krzyża Św. z lat 1867-68
Sztum
- w XI - XIII w. znany gród plemion pruskich, na wzgórzu pomiędzy jeziorami. Pomezańska nazwa grodu to Włości Algemus. Pierwsza wzmianka z 1234r., w kronice Duisburga. W 1236r. gród zburzyli Krzyżacy i założyli folwark, który od 1331r. przekształcona w zamek, przebudowywany do końca I poł. XVw. Była to letnia rezydencja Wielkiego Mistrza Krzyżackiego. Po pokoju Toruńskim 1466r., Ziemia Sztumska wróciła do Polski. Prawa miejskie nadali Krzyżacy w 1416r. W XVIIw. w Sztumie w wyniku wojny polsko-szwedzkiej dochodzi do zniszczeń. Od 1772r. Ziemia Sztumska przechodzi pod panowanie Prus. Do Polski wraca w 1945r.
Zabytki, atrakcje:
- zamek z XIV
- kościół św. Anny z 1600r.
- kościół poewangelicki MB Wspomożenia Wiernych z 1816-18r.
- cmentarz wojenny żołnierzy Armii Czerwonej, obok kapliczka z 1742r.
- Pozostałości murów miejskich
- Jeziora: Sztumskie, Barlewickie
Sztumskie Pole - Biala Góra - Parpary - Węgry - Gościszewo - Malbork - Gościszewo - Sztumskie Pole - 40 km (dla weteranów Tour de France)
Tak jak poprzednio - z Białej Góry nie wracamy, ale udajemy się w stronę Parpar, Węgier i Gościszewa.
Parpary (dawniej: Parpahren)
- we wsi mieści się kościół filialny pod wezwaniem Matki Bożej Nieustającej Pomocy (zbudowany i konsekrowany w 1937), ponadto nieopodal kaplicy wciąż stoi budynek dawnego urzędu celnego.
Węgry
- osada z 1411r. w której XIX-wieczny dworek wraz parkiem oraz rezerwat krajobrazowy "Parów Węgry" o pow. 23ha utworzony w 1968r. Jest to jar o stromych zboczach, na dnie którego płynie strumyk wpadający do Nogatu. Za rezerwatem znajduje się osada z okresu rzymskiego I-IV w., odkryta w 1961r.
Gościszewo
- wieś założona przez Zakon Krzyżacki w 1248r. We wsi drewniany kościół św. Józefa z 1926r. oraz XIX-wieczny dworek z pozostałością parku wiejskiego.
Las Wielbarski
- jedyny obszar leśny okolic Malborka, rozciągający się wzdłuż Nogatu w kierunku południowym.
Malbork
- stolica Zakonu Krzyżackiego, budowę zamku rozpoczęto w 1272r., wokół którego powstało przedmieście. Prawa miejskie chełmińskie otrzymano w 1284r. W XIV w. miasto otrzymało pierścień fortyfikacyjny, w postaci muru obronnego z 10 basztami. W 1410 r. bezskutecznie zamek oblegały wojska króla Jagiełły. Wojska królewskie wkroczyły na zamek w 1460r., w czasie wojny 13-letniej. W granicach polskich Malbork był do I rozbioru Polski w 1772r., kiedy przeszedł pod panowanie pruskie. Do Polski wrócił Malbork 8 czerwca 1945r., ale faktyczne przekazanie przez Armię Czerwoną odbyło się 25 kwietnia 1945r.
Atrakcje:
- zamek krzyżacki z XIII/XIV wieku
- mury miejskie z Bramami Mariacką i Garncarską z XIV/XV w.
- ratusz z XIV w.
- ruiny szkoły łacińskiej z XIV w.
- kościół św. Jana z XIII/XV w.
- kościół poewangelicki św. Jerzego, obecnie MB Nieustającej Pomocy
- budynek d. Szpitala Jerozolimskiego
- cmentarze wojenne Wspólnoty Brytyjskiej i Armii Czerwonej
Każda z przygotowanych przez nas tras stanowi część większych, ogólnopolskich szlaków pieszo-rowerowych, m.in:
- Rowerowy Szlak Zamków Gotyckich na Powiślu, biegnący przez siedem gmin z trzech powiatów (malborski, sztumski i kwidzyński).