Praca z młodym koniem cz. 2

W poprzednim wpisie omówiłam jaki wpływ na źrebaka ma jego otoczenie, a także jak podjąć pierwsze kroki w pracy z młodym koniem. Pora na wyznaczenie kolejnych celów…

 

CEL 4 - PIERWSZE SIODŁANIE

Pierwsze siodłanie jest dużym stresem dla konia. Próbę podejmij w boksie, bo w nim zwierze czuje się pewnie i dobrze. Najpierw wyczyść konia, po czym załóż mu czaprak. Zrób to po kilka razy z każdej strony, aż wyczujesz, że zwierze nie reaguje nerwowo na tą czynność. Warto oswajać konia z czaprakiem przez kilka dni, poprzez kilkukrotne zakładanie i ściąganie go w ciągu dnia. Dopiero gdy wierzchowiec zaakceptuje czaprak możesz spróbować założyć siodło.

Siodło podtrzymuj prawą ręką, a w lewą dłoń weź popręg. Pozwól koniowi obwąchać i obejrzeć sidło. Najpierw zarzuć na kłąb zwierzęcia popręg. Pamiętaj, koń zapewne się przestraszy, a Ty musisz zachować spokój. Nie pozwól aby koń Cię przepychał. Zastosuj metodę jak z czaprakiem, zakładaj popręg z każdej ze stron po kilka razy w ciągu dnia. Stosuj metodę przez najbliższe dni, aż koń oswoi się z czynnością. Łatwo sprawdzić czy koń jest już oswojony z naszymi „zabiegami” poprzez jego reakcję; opuszczenie głowy i rozpoczęcie żucia to dobra oznaka.

Siodło możesz założyć dopiero gdy zwierze zaakceptuje czaprak i popręg. Zrób to bardzo spokojnie; trzymaj siodło blisko ciała konia, po czym lekkim i posuwistym ruchem wsuń je na grzbiet wierzchowca. Nie daj po sobie poznać, że się stresujesz. Koń zaraz wychwyci Twój stan i wpadnie w panikę, co może doprowadzić do niebezpiecznych sytuacji. Kiedy siodło jest już na grzbiecie zapnij popręg. Głaszcz konia po szyi, a prawą nogą sięgnij popręg i przyciągnij go do siebie. W ten sposób chwyć go i podepnij. Nie podpinaj nazbyt mocno, wystarczy tak, aby siodło się nie zsunęło.

Koń może czuć się nie swojo; pozwól mu zrobić kilka kółek wokół siebie, nie szarp się z nim i nie zatrzymuj. Konie mają głęboko rozwinięty instynkt ucieczki – pozwól mu go użyć. Kontroluj ruch konia, zmieniając kierunek i każąc mu stepować dookoła Ciebie (kilka kółek w jedną i w drugą stronę). Pilnuj aby stęp był spokojny i wolny, co jakiś czas zatrzymaj wierzchowca.

Ćwiczenie z zakładaniem siodła w boksie powtarzaj przez około dwa tygodnie. Każdego dnia zakładaj siodło dwa razy dziennie na 30-45 min. Pamiętaj, aby nie zaciskać mocno popręgu; wypnij wodze i stopniowo podciągaj popręg. U młodych koni warto dodatkowo zastosować napierśnik, który zapobiegnie zsuwaniu się siodła. Po około dwóch tygodniach spróbuj wyjść z osiodłanym koniem z boksu.

CEL 5 – LONŻOWANIE

Do pracy na lonży załóż koniowi nie tylko ogłowie, ale i kantar. Nigdy nie lonżuj młodego konia na wędzidle, wykorzystaj do tego właśnie kantar, albo kawecanie. Wyprowadź zwierze na ogrodzony plac lub halę, gdzie nie ma drogi ucieczki. Oprowadź osiodłane zwierze po placu, a następnie przystąp do lonżowania w stepie i kłusie. Podczas pierwszych prób lonżowania staraj się nie przeforsować konia. Pozwól mu na brykania, aż do momentu wyciszenia; nie narzucaj morderczego galopu – to może zrazić zwierze. Lonżowanie początkowo kontynuuj przez ok. 25 min w stepie i kłusie, w obie strony. Ćwiczenie wykonujcie w spokoju, powoli opanowujcie komendy „stęp / kłus / stój”.

CEL 5 – NIE POZWÓL NA ZNUDZENIE

Kiedy koń już chodzi osiodłany i opanowaliście prace na lonży zacznij mu wyznaczać zadania. Na początek skupcie się na zmianach chodów. Przed nauka galopu poświęćcie czas na opanowanie chodu po łuku w stępie i kłusie, a także zatrzymywania się. Naucz też wierzchowca podchodzić do Ciebie – to ułatwi nawiązanie porozumienia.

Na początku pracy z koniem postaw na zabawę w oswajanie z nowinkami. To wymaga czasu i cierpliwości, które warto poświęcić. Jakość pracy jaką włożysz w początkowym okresie w swojego rumaka, przyniesie efekt w przyszłości. Warto dac z siebie wszystko!

autor: Marta Adamkiewicz

 

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Zobacz także:

POBYTY DLA JEŹDŹCA I KONIA WARTO POZNAĆ

Stajnia ISKRA ul. Łąkowa 19, 82-400 Sztumskie Pole
tel.: 512 666 120 / e-mail: kontakt@stajniaiskra.pl

Newsletter

Aby otrzymywać aktualne informacje i promocje dotyczące oferty Stajni ISKRA – zapisz się
 
Stajnia ISKRA