Blog instruktora

Kiedy myślę o moim jeździectwie, to wiem, że nie jest to tylko pasja, a sposób na życie. Ja i konie to jedność. Towarzyszą mi od najmłodszych lat, a przez całe życie jeżdżę, trenuję, poznaję psychike i zwyczaje tych zwierząt. Dlatego nigdy nie miałam wątpliwości jaki kierunek obiorę - trener, zawodnik, hodowca lub... nauczyciel języka polskigo ;). Na szczęście udało mi się to wszystko połączyć w całość.

Jestem kierownikiem i zarządcą Stajni Iskra, opiekunką stada 50 koni różnych ras, zawodniczką, a także instruktorką. Realizuję swoją pasje i pomysły, a co najwspanialsze przekazuję moją wiedzę i doświadczenie innym. Jestem szczęśliwcem, bo każdego dnia moge robić to co kocham i w czym się realizuję.

Chciałabym Was zaprosić na mój blog, gdzie znajdziecie masę wiedzy z zakresu treningu jeździeckiego, pracy z końmi oraz psychiki i zachowań konia. Znajdziecie tu również moje przemyślenia związane z jeździectwem w Polsce. A to wszystko ubrane w przystepne słowa i garść fotografii. Z wielką przyjemnością wysłucham Waszych uwag i komentarzy. Powracajcie tu jak najczęsciej. 

ZNAJDZIECIE MNIE RÓWNIEŻ NA:

- kanale YT Stajni Iskra, gdzie znajdziecie cykl edukacyjny „Poradnik Jeździecki”
- social media, gdzie publikuję na fanpage „Jeździectwo bez tajemnic”

 

~ Marta Adamkiewicz, zarządca Stajni ISKRA

 

Wszelkie prawa zastrzeżone - kopiowanie, przedruk tekstów zamieszczonych na łamach bloga oraz ich udostępnianie w mediach elektronicznych jak również w innej formie jest możliwe wyłącznie za zgodą właściciela i autora bloga oraz podając link do źródła.

 


 

Tym dosiadem odciązysz plecy konia, sprawdź co jeszcze pólsiad wnosi w Twoje jeździectwo

Czy wiesz jaki typ stajni dla Twojego konia jest najlepszy? W naszej stadninie konie mają możliwość korzystania ze stajni zamkniętej, która ma dostęp do...

O uczeniu jeździectwa na szybko

To był dla mnie świetny rok, a dla Was?

 

Trening młodego konia powinien uwzględniać możliwości fizyczne i psychiczne zwierzęcia. W innym przypadku koń może się zniechęcić.

O wzlotach i upadkach trenerskiego życia

Niech Twoja decyzja będzie przymyślana.

Jak dobrać siodło, aby koń był zdrowy i czuł się komfortowo?

Uwierz - jazda konna jest właśnie dla Ciebie

Upadek podczas galopu czy skoków zdarza sie każdemu jeźdźcowi, niestety często takie zdarzenie wywołuje lęki. Dowiedz się jak radzić sobie w takich sytuacjach.

Jeżeli chcesz dotrzeć i zrozumieć końską psychikę, poznaj język koni i zacznij komunikować się ze swoim wierzchowcem za jego pomocą

 

 

Często słyszy się określenie „dobry koń”, tylko co ono oznacza? Jakie cechy konia są wliczane w tego ‘dobrego’?

Przyczyny, sposoby reagowania i skutki płoszenia

Przekonaj się czy jesteś dobrym jeźdźcem

Zebranie konia jest ostatnim szczeblem piramidy ujeżdzeniowej. Oznacza osiągnięcie samoniesienia i przepuszczalności, które dają możliwość lekkiej jazdy w maksymalnym podstawieniu zadu. 

Twój wyczulony dosiad i delikatna ręka muszą prowadzić konia w takt, prowadząc do rozluźnienia na kontakcie. Są to niezbędne warunki, które musisz spełnić, aby „prostować konia”. 

Dla maksymalnego rozwinięcia impulsu konieczna jest odpowiednia gotowość i zdolność do zebrania. Rozwinięciu impulsu towarzyszy więc rozwój siły pchania, przepuszczalności oraz gotowość do zebrania.

Prawidłowy układ głowy szyi i grzbietu konia ma wynikać z właściwego przyjęcia wędzidła i odpowiedniego treningu

Rozluźnienie jest kolejnym szczeblem piramidy ujeżdżeniowej – przekonaj się co dzięki niemu osiągniesz

Poznaj piramidę ujeżdżeniową i dopracuj jej poszczególne elementy 

Spraw, aby Twoje skoki były poprawne i ładne

Świadome jeździectwo to umiejętność podjęcia decyzji o świadomym cofnięciu się w pracy od podstaw

Bądź autorytetem, stwórz możliwości, wyznacz cele...

Szczęśliwy i zdrowy w czasie jesienno-zimowym? To możliwe...

Przerwa dla konia po intensywnym sezonie wzmożonych treningów i startów

Poznaj wyniki badań Centrum Nevzorov Haute École i przekonaj się jakie są konsekwencje nieprawidłowego używania wędzidła

Patenty jeździeckie, a dobro konia

Czy nowocześnie oznacza lepiej? 

Naucz się poprawnego lonżowania konia 

Refleksje po XVIII Hubertusie w Stajni Iskra

Czas na siodłanie i nowe zadania

Praca z młodym koniem musi być świadoma i zaplanowana

Niewłaściwy system karania i nagradzania może zdemotywowac konia do dalszej pracy

Kondycja końskich kopyt oddaje ogólny stan zdrowia zwierzecia. Poznaj złote zasady dbania o kopyta i zagrożenia, które niesie ich zaniedbanie.

Jedziesz na obóz jeździecki? Spakujmy sie razem :)

W poprzednim wpisie poznałeś ćwiczenie - zwrot na przodzie, teraz naucz się wykonywać zwrot na zadzie. Opanowanie zwrotów pozwoli Ci zacząć pracę nad półpiruetami oraz piruetami w pełnym zebraniu.

Warto poświęcić czas na ćwiczenie zwrotów, w efekcie uwrażliwisz konia na pomoce zewnętrzne oraz rozluźnisz zwierze w bokach. 

Naucz się przeprowadzać podstawową ocene stanu zdrowia konia.

Każdy jeździec chce rozpieszczać swojego konia przysmakami. Przekonaj się, co i jak podawać, aby nie zaszkodzić zwierzeciu.

Przekonaj się czy dieta Twojego wierzchowca jest właściwie zbilansowana

Poznaj ćwiczenie, które rozwiąże każdy Twój problem w treningu ujeżdżeniowym.

Idealne ćwiczenie rozluźniające konia oraz kształtujące Twoje wyczucie jeździeckie. 

Humorystycznie o pracy instruktora; wzlotach, upadkach, determinacji i pasji.

W dzisiejszym wpisie opowiem Wam o istocie spostrzegawczości i szybkości reakcji w pracy z koniem. Zapraszam do lektury

Na pewno nie raz zastanawiałeś się jak Twoje reakcje i zachowania wpływają na konia. W dzisiejszej notce objaśnię Wam w jaki sposób komunikować się z koniem, a także jak odczytywać sygnały wysyłane przez konia. 

Dopasowanie siodła do grzbietu konia jest niezmiernie ważne, nie można tego lekceważyć. Jeśli będziemy jeździć na źle dopasowanym siodle możemy doprowadzić do bardzo nieprzyjemnych dla konia momentów...

Zbliżają się wielkimi krokami ferie w siodle 2017, szukacie odpowiedniego miejsca dla siebie, zwróćcie uwagę na aspekty, które są najważniejsze!

Ostatni weekend był dla mnie ogromną inspiracją do napisania tego tekstu. Dużo się działo, jak zawsze na szkoleniach licencyjnych...

W Internecie na różnych portalach jeździeckich, forach dyskusyjnych czy fb można znaleźć wiele pytań związanych właśnie z tym zagadnieniem, a jak jest naprawdę? Zapraszam do lektury!

Dzisiaj podzielę się z Wami jedną z historii z początków mojej przygody z końmi - zawody okiem luzaka...

Jeździectwo stało się modnym sportem rodzinnym. Coraz więcej osób dorosłych decyduje się na taką formę aktywności fizycznej. Świadomość poszerza się z każdym rokiem jak bardzo ważna jest aktywność fizyczna.

Czarna wodza - jest wiele zwolenników jak i przeciwników jej stosowania. Dla jednych jest codziennością bez której ciężko się obejść a dla kolejnych złem, które nie powinno być nigdy stosowane, a jeszcze inni są całkiem obojętni i nie mają zdania na ten temat.

Gdy jeździec wsiada na konia zwiększa jego tendencję do przerzucania ciężaru na przód. Zadaniem jeźdźca jest pomóc koniowi, nauczyć go odnaleźć równowagę i sprawić by sam zaczął się nieść.

Aby wyrobić w sobie „wyczucie jeździeckie”, które jest i powinno być celem każdego jeźdźca, trzeba umieć odczuwać każdy element ciała konia.

Najwięcej czasu i energii jeźdźcy poświęcają temu by dobrze ułożyć swojego konia i aby dobrze się prezentował. Zapominamy natomiast, że powinniśmy najpierw zacząć od siebie...

Każdy jeździec powinien mieć cel. Gdy zaczynamy się uczyć jeździć konno naszym celem jest nauczyć się galopować, następnym skakać i nie spadać :)

Prawdziwa pasja oznacza dbanie o zwierzę, czerpanie przyjemności z zajmowania się nim, czyszczenie, sprzątanie w boksie oraz stosowanie profilaktyki. 

W pewnym momencie każdy jeździec dochodzi do rozstaju dróg i zadaje sobie pytanie: co jest lepsze – jeździectwo naturalne, czy może klasyka?

Często możemy przeczytać jak jeźdźcy piszą, że ich koń ignoruje polecenia, nie chce stać spokojnie, kreci się, przygniata do boksu...

Pamiętajcie, że nic nie wymaże, choć nie wiem jakbyśmy się starali, pierwszego wrażenia. Ono zawsze już pozostanie w jego pamięci...

Ponieważ płoszenie się jest efektem lęku, stosowanie kary wobec płochliwego konia jest bezsensowne, bo nie tylko nie pomoże, ale narobi dużo złego. Niestety, jednak często kara jest podstawowym sposobem zwalczania płochliwości...

Stado jest bardzo ważne dla koni, kontakt z innym zwierzęciem. Gwarantuje ono przetrwanie, bezpieczeństwo oraz przetrwanie gatunku...

Każdy jeździec wysoko postawiony, któremu rollkur ułatwia i skraca pracę, będzie bronił swoich racji, lecz niestety patrząc na spostrzeżenia weterynarzy, dziwi mnie obrona owej metody...

Warto pamiętać o jeździe na zewnętrznej wodzy. To daje nam kontrolę nad koniem i panowanie nad jego krokiem. Bardzo łatwo można zauważyć które konie nie są jeżdżone na zewnętrznej wodzy, jak?

Owe słowo przez wielu jeźdźców jest bardzo chętnie używane w teorii i praktyce. Oznacza to ich zdaniem, że koń jest ujeżdżony, podstawiony i dobrze trzyma głowę.

„Jak zwykle się usztywnia!”, „Znów wszystko komplikuje, bo nie chce mi w tą stronę skręcać!”, „Znów mi się uwala na lewą rękę!”. Takich i wiele innych narzekań można posłuchać jak przysiądziemy przy placu treningowym...

Coraz więcej osób uprawia jeździectwo co ogromnie cieszy. Niestety niesie to za sobą również spore ryzyko – coraz więcej osób z małym doświadczeniem kupuje konie, myśląc że opieka nad nim to nic trudnego.

Kiedyś 15-20 lat temu rekreacja wyglądała zupełnie inaczej. Nie zwracano uwagi na wiele  aspektów dobrostanu zwierząt. Konie rekreacyjne miały po prostu pracować, harować...

Często słyszy się „Jaki ten koń jest głupi!”, „Co za bydle, wiecznie płoszy się w tym samym miejscu” itp. Tu rodzi się pytanie – czy to wina konia, czy na tyle jest głuchy i ślepy na nasze wołanie, żądania, czytania w naszych myślach?

Odkąd wsiadłam pierwszy raz w siodło i spojrzałam koniowi w oczy, wiedziałam, że to będzie mój sposób na życie...

POBYTY DLA JEŹDŹCA I KONIA WARTO POZNAĆ

Stajnia ISKRA ul. Łąkowa 19, 82-400 Sztumskie Pole
tel.: 512 666 120 / e-mail: kontakt@stajniaiskra.pl

Newsletter

Aby otrzymywać aktualne informacje i promocje dotyczące oferty Stajni ISKRA – zapisz się
 
Stajnia ISKRA