Trening konia – lonżowanie

Lonżownie to nieodłączny element w treningu konia, niestety często jest nieprawidłowo wykonywane. Poganianie i ganianie zwierzęcia, których efektem są zrywy czy dzikie galopy prowadzą do nadwyrężenia stawów, mięśni i ścięgien konia. Jak zatem poprowadzić trening na lonży, aby był poprawny?

Lonżowanie ma służyć wyciszeniu konia i pracy nad jego mięśniami oraz wykrokiem. Ma stymulować zwierze do rozwoju, a nie powodować w nim niepotrzebne napięcia. Niedopuszczalna jest sytuacja, gdzie jeździec – poganiacz, lonżuje konia na wypinaczach. Wierzchowiec ma wymuszoną postawę; głowę ściągniętą do klaty, odstawiony zad, a jego ruch jest paralityczny. W takiej sytuacji koń nie ma szans rozgrzanie mięśni i rozluźnienie, a lonżowanie będzie polegało na ciągłym poganianiu.

BĄDŹ PRZEWODNIKIEM
Po pierwsze pamiętaj o tym, że pracując z koniem z ziemi stajesz się jego przewodnikiem. Koń koduje każdy Twój gest, dlatego musisz zachowywać się schematycznie. Wyznacz sobie jasny cel, bądź precyzyjny, pilnuj równowagi. Od samego początku ucz konia prawidłowego stępa, kłusa i jazdy po kole. Na pierwszych lekcjach pracujcie w koralu, tak aby wyeliminować u konia przykre skojarzenia z lonżą.

SYGNAŁY
Lonżując konia skup się na sygnałach. Muszą być one zarówno subtelne, ale i stanowczo wysyłane tak jak pod siodłem, a jeździec musi mieć miękką rękę. Poprzez lonżę masz bezpośredni kontakt z pyskiem konia, natomiast bat jest niczym łydka – jest pomocą popędzającą. Zbilansuj sygnały popędzające, ponieważ koń może zacząć przed nimi uciekać. Jest to naturalna reakcja – zwierze odgina grzbiet, a co za tym idzie zaczyna obciążać przód i zwraca się za bardzo głową i szyja do jeźdźca. Ponad to wypada łopatką, zbyt mocno obciąża stawy i napina niewłaściwe mięśnie. Taka praca nie przyniesie oczekiwanych efektów.

PRACA NA LONŻY
Do pracy najlepiej używaj kawecanu, ponieważ nie ingeruje on w pysk, daje możliwość podążania za wędzidłem i sprzyja spokojnemu niesieniu. Najlepszym narzędziem do pracy jest czambon, który pomaga rozwinąć najważniejsze mięśnie grzbietu, szyi i zadu. Czambon*, zwany również wodzą pomocniczą, nie krępuje ruchów konia, pomaga również skorygować jelenią szyję, opuszczony grzbiet, wzmaga dążność do równowagi od zadu, a także pomaga w rozluźnieniu konia i sprzyja jego naturalnej postawie (zaokrąglenie szyi z lekko wysuniętym nosem). Taka wodza pomocnicza jest niezwykle pomocna przy pracy z końmi nadpobudliwymi, nerwowymi, ponieważ pomaga się skupić i wyciszyć. Gdy koń przyzwyczai się do czambonu można go regulować skracać jego długość.

*Czambon to kawałek rzemienia z dwoma kółkami metalowymi, który mocuje się do ogłowia (do części potylicznej). W celu użycia go mocuje się sznurek do popręgu, następnie przeplata się go przez kółka potyliczne i koniec przytwierdza przy kółkach wędzidłowych. Czambon działa rewelacyjnie na głowę konia, ponieważ nie jest ciągnięty za pysk, wędzidło unosi się do góry i koń czuje nacisk na potylicę, co go skłania do opuszczenia głowy.

Ważne jest to, abyś pracę na lonży rozpoczął od stępu i kłusa, galop wprowadź dopiero w chwili gdy koń się zrównoważy. Praca powinna trwać ok. 30 min. Na początku, kiedy koń się rozgrzewa zastosuj luźniejszy cz ambon, a po ok. 15 min. Skróć go, aby zwierze zaczęło intensywniej pracować grzbietem i zadem. Po około 2 tygodniach takiej pracy, kiedy ocenisz, że koń jest dostatecznie rozluźniony i angażuje odpowiednie mięśnie, możesz wprowadzić do treningu na lonży cavaletti. Zastosuj 3 drągi na kłus, odległość powinieneś dostosować do wielkości konia.

ZADBAJ O KOMFORT ZWIERZĘCIA
Lonże przypinaj tylko do kółek wędzidłowych, po stronie zgodnej z kierunkiem ruchu. Nie używaj mostka (czyli paska, który jest przypięty do obu kółek wędzidłowych, a po środku ma miejsce do przypięcia lonży), ponieważ mostek zgina wędzidło, które wbija się w podniebienie zwierzęcia. Koń zaczyna odczuwać bardzo nieprzyjemny nacisk na kąciki pyska i język. Identyczny dyskomfort konia wywoła nie przepinanie lonży po zmianie kierunku ruchu.

Mam nadzieję, że moje rady pomogą Ci osiągnąć zadowalające efekty przy pracy w z ziemi. Powodzenia!

autor: Marta Adamkiewicz

Copyright © 2022 Stajnia ISKRA
Design: Proformat
crossmenuarrow-right linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram